۱۳۹۲ مرداد ۲, چهارشنبه

برای همین یک خدمت پهلویها به ایران، ایرانی باید ، یک عمر قدردانشان باشد

یک ریال دوران پهلوی ،  امروز برابراست با 500 ریال اسلامی و این یعنی پایین امدن 500 برابر ارزش زندگی 
ریال و تومان به عنوان واحد پول ملی ایران در دوران 57 سال حکومت پهلویها  با مارک آلمان تقریبا برابری کرد . ارزش دلار در مقابل تومان در تمام این سالهل ثابت ماند یعنی 7 تومان یک دلار بود و مارک آلمان تا سال 1357 فقط 3 تومان باقی ماند 
بعد از "انقلاب" ارتجاعی 1357 بود که  عقب گرد شروع شد و ما را به قبل از قاجار رساند و تازه این پایان راه نیست 
بعد از آمدن اسلام سیاسی و به قدرت رسیدن  انقلابیون قلابی سال به سال ارزش ریال کمتر و کمتر شد چه دوران کوپنی موسوی و چه دوران سرداری رفسنجانی  چه در دوران لبخندهای کریه خاتمی و یا آمدن رجاله دجاله احمدینژاد ، این آخری  که دیگه محشر کرد ، هریک از این دجالهای بی سواد هم برای خود دلایل آوردند که چرا به اقتصاد فاتحه خواندند ولی نتیجه همان است که امروز می بینیم دلار 7 تومان به 3500 تومان رسیده است

یک ریال دوران پهلوی و 5000 دینار قجری  
سال 56 دلار 7 تومان
.................................................
سال 57 دلار14 تومان
سال 58 دلار 20 تومان
سال 59 دلار 27 تومان
سال 60 دلار 35 تومان
سال 61 دلار 46 تومان
سال 62 دلار 59 تومان
سال 63 دلار 74 تومان
سال 70 دلار 142 تومان
سال 73 دلار 263 تومان ( شروع دوران خاتمی )ه
سال 75 دلار 444 تومان
سال 80 دلار 792 تومان
سال 85 دلار 922 تومان (پایان دوران خاتمی و شروع دوران ملیجک آغا )ه
سال 88 دلار 1000 تومان
سال 90 دلار 1900 تومان
سال 91 دلار3200  تومان
سال92 دلار3540  تومان (پایان دوران احمدینژاد و آغاز دوران شیخ حسن فریدون با مدرک تقلبی دکترا ، از 30 سال پیش )ه

باید دفت کرد که در این سالها ،مهدی بازرگان،رجایی،بنی صدر،خامنه ای،،موسوی،رفسنجانی،خاتمی ،احمدینژاد و به زودی شیخ حسن حان روسای دولت بودند و خمینی یا خامنه ای هم رهبرشان ، همه اینها به تدریج فاتحه ای بس بلند به ارزش پول ملی کشور خواندند همه بدون استثنا در این فاجعه ملی سهیم بودند ،  روحانی سالها در راس امور کشور بوده است و حالا شده رئیس جمهور و می خواهد 100 روزه مشکل اقتصادی را حل کند، ببینیم و تعریف کنیم

پهلویها نه تنها ریال را را به عنوان با ارزشترین واحد پولی کل تاریخ هزار ساله گذشته ایران به ثبت رساندند بلکه ریال را در  عنوان واحد ملی پول کشور به جهانیان شناساندند . ما می دانیم که در دوران قاجار واحد پول کشور ریال ایران نبود  
دینار عرب واحد پول ایران در زمان قاجاریه بود اگر چه اعراب  هم دینار را از جای دیگری به عاریت گرفتند و امروز همچنان واحد پول بسیاری از این کشورها می باشد ولی در دوران قبل از پهلوی  هم در سلسله های گوناگون حکومتی در ایران  ، 
واحد پول کشور ایران را بر مبنای دینار بنا گذاشته بودند . دینار، واحد قدیمی پول روم و بعد امپراتوری روم شرقی بود و «دیناریوس» خوانده می شد. یک دیناریوس روم شرقی برابر با یک سکه نقره بود که وزنش در مواقع مختلف فرق می کرد.
این واحد پول بعد از فتح اراضی روم شرقی به دست مسلمانان، از طرف آن ها به عنوان نام واحد پول انتخاب شد و تبدیل شد به دیناری که امروزه هم در کشورهای عربی از آن استفاده می شود. به همین ترتیب، سلطنت ها و حکومتهای ایرانی هم از دینار استفاده می کردند.
اما به تدریج، در نتیجه تورم و بی ارزش شدن پول، احتیاج به واحدهای پولی بزرگتر پیش آمد. این واحدها همه بر مبنای دینار بنا شده بودند.
اولین واحد پولی، سکه صد دینار (صنار) بود که توسط سلطان محمود غزنوی ضرب شد و به اسم "محمودی" نامیده می شد. در همان زمان، شاهان سامانی ماورالنهر، سکه های نقره پنجاه دیناری ضرب کردند که "شاهی" نامیده می شد. در حقیقت، یک شاهی، نصف یک محمودی یا به عبارت دیگر، یک محمودی، دو شاهی بود. تا زمانی که سکه های نقره مورد استفاده، شاهی و محمودی بودند.
.....در دوره صفوی، شاه عباس شروع به ضرب یک سکه کرد به ارزش 200 دینار یا دو محمودی. این سکه به "عباسی" معروف شد و بسیار مورد استفاده قرار گرفت....در اواخر قرن هجدهم میلادی، نادرشاه افشار هم یک نوع سکه به ارزش 500 دینار ضرب کرد که به اسم خودش "نادری" خوانده می شد. اما خیلی زود در فرهنگ عام به جای لفظ نادری، استفاده از لفظ "ده شاهی" (شاهی= پنجاه دینار: 500 دینار= ده شاهی) رواج پیداکرد.
در طول سلطنت قاجار، سکه های مورد استفاده در ایران، شاهی، صنار، عباسی، و ده شاهی بودند، و در اواخر دوره قاجار، سکه های هزار دیناری و دو هزار دیناری هم ضرب شدند (یک قرانی و دوزاری).
در ابتدای سلطنت پهلوی برای یکدست شدن واحد پول ایران، سکه های ریال بجای 1175 دینار به مبلغ 1000 دینار (مطابق قران) کاهش داده شدند و واحد پول "ریال" نام گرفت....و سپس  پنج ریالی و ده ریالی (یک تومانی) چاپ شدند.
....
اطلاعات بیشتر: http://en.wikipedia.org/wiki/Iranian_rial

۳ نظر:

 1. چرا "روشنفکران" همیشه طلبکار لال شده‌اند؟ احمق ها هم همین را میخواستید؟ خاک بر سر آن مجاهد، توده‌ یی، فدائی، مصدق پرست که این بلا را سر این کشور بیچاره آوردند و خجالت هم نمیکشند.

  پاسخحذف
 2. عقل و شعور خایه مالان خاندان حرامزاده و خائن پهلوی بیشتر از این نیست. نوکری و چاکری در خون شماست. پست تر از طرفداران خامنه ای و خمینی شماها هستید انقدر که خایه های رضا توپولی را می لیسید

  پاسخحذف
 3. ضمن اینکه منهم معتقدم جمهوری اسلامی از عقب افتاده ترین و بی کفایت ترین نظامهای سیاسی جهان است
  میگویم اگر رژیم پهلوی برای حفظ ارزش ریال و بسیاری کارهای دیگر قابل قدردانیست
  اما فراموش نکنیم که خمینی و جمهوری اسلامی مولود نظام پهلوی اند. هردو پهلوی و مخصوصا شاه مرحوم در حالیکه کمترین صدای دمکراسی خواهی را نابود میکردنداماآخوند هارامیپروراندند, وشاه مرحوم در حالیکه خودش میدانست در صورت فرارش مملکت بدست آخوندها میافتد بازهم همینکه کمی شرایط را سخت دید مملکت را دودستی تقدیم خمینی کرد وهمراه چمدانهاو خانواده راه خارج را پیش گرفت.
  تاریخ اگر شاه رااگر برای هرچه بستاید برای این بیکفایتی و بی غیرتی اش نخواهد بخشید.

  پاسخحذف